Relacja: Jan Ptaszyn Wróblewski Sekstet w Kinie Marzenie (29.04.2017 r., Tarnów)

Jan Ptaszyn Wróblewski Sekstet „Henryk Wars Songs – Live in Tarnów” dwadzieścia lat później.

Jan Ptaszyn Wróblewski (foto: Przemysław Jahr/Wikimedia Commons)

To, co dobre, zwykle szybko się kończy. Ta stara maksyma pasuje również do 31. Tarnowskiej Nagrody Filmowej, która dopiero co została zainaugurowana koncertem projektu „Celuloid”, a już – niemal w mgnieniu oka – dobiegła końca. Gala finałowa, podczas której poznaliśmy laureatów wszystkich nagród (tę główną przyznano filmowi „Jestem mordercą” w reżyserii Macieja Pieprzycy; po resztę informacji odsyłam na stronę festiwalu), odbyła się w sobotę 29 kwietnia i zamknęła ponadtygodniowe tarnowskie święto kina. Podobnie jak w przypadku otwarcia imprezy, tak samo jej podsumowanie miało miejsce w gmachu liczącego już sto dwa lata Kina Marzenie. Ponownie akcentem towarzyszącym był koncert – tym razem Jana Ptaszyna Wróblewskiego z kompozycjami Henryka Warsa.

Nie był to zwykły koncert. Nie chodzi nawet o muzyczną ucztę ufundowaną przez sekstet dowodzony przez nestora polskiego jazzu. Sobotnie wydarzenie było swego rodzaju wehikułem czasu, który część słuchaczy przeniósł do przeszłości, dokładnie dwadzieścia lat wstecz, kiedy to zaprezentowany podczas gali 31. TNF materiał został zarejestrowany. A było to właśnie w Tarnowie, w popularnych Piwnicach miejskiego Centrum Kultury. Inicjatorem pomysłu zarchiwizowania w formie dźwiękowej programu „Henryk Wars Songs” był Bogusław Wojtowicz – nieżyjący już, nieodżałowany ówczesny opiekun sceny jazzowej w TCK. Z racji swojego wieku nie miałem możliwości uczestniczyć w wydarzeniu z 1997 roku. Nie odezwały się więc we mnie wspomnienia tamtego okresu. Muzyczna wizyta Ptaszyna Wróblewskiego z kompozycjami Warsa stała się dla mnie jednak przyczynkiem do wspomnienia człowieka, którego miałem okazję poznać tak naprawdę na ostatniej prostej jego życia (na niecałe dwa lata przed śmiercią), człowieka, który przez szmat czasu stał na straży kultury i chociaż nie urodził się w małopolskim mieście, swoją działalnością na stałe wpisał się w jego krajobraz.

Program „Henryk Wars Songs” przez te dwadzieścia lat w ogóle się nie zestarzał. Na dwadzieścia cztery godziny przez koncertem odświeżyłem sobie wspomnianą płytę i z radością muszę przyznać, że o wykonaniu go przez sekstet Jana Ptaszyna Wróblewskiego ponownie można napisać jedynie same superlatywy. Panowie artyści nieco starsi, głowy zaświeciły siwizną lub błysnęły łysiną, jednak muzyczny kunszt pozostał na swoim miejscu. Lider czarował na saksofonie tenorowym, Marcin Jahr bajecznie sprawował się na perkusji, Wojciech Niedziela swoją grą na fortepianie roztaczał przed słuchaczami baśniowe krajobrazy, Henryk Miśkiewicz (saksofon altowy) zachwycał partiami solowymi, a trębacz Robert Majewski brylował w najbardziej melancholijnych momentach. Roszada pojawiła się tylko na pozycji kontrabasu – w sobotę grał na nim Adam Kowalewski – jednak zmiana ta nie miała większego znaczenia dla jakości.

Materiał z tej najbardziej tarnowskiej płyty w dorobku Wróblewskiego zabrzmiał praktycznie w całości i uzupełniony został przez autorskie kompozycje saksofonisty (aby dopełnić kinowego klimatu – również wykorzystane w filmach) oraz liczne anegdoty, których muzyk jest przecież mistrzem (osoby śledzące radiową audycję Ptaszyna wiedzą o czym mowa). Jazz w starym, dobrym stylu. Na takich wydarzeniach zawsze warto być obecnym. (MAK)

*** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.