Gold Song #351: „Theme From The A-Team”

Pamiętacie najlepszą ekipę do zadań specjalnych?

Za dzieciaka miałem dwa marzenia związane z serialami: przytulić się do C.J. Parker i przejechać samochodem Drużyny A. Żadnego z nich nie zrealizowałem. Z sentymentem spoglądam jednak na lata 90. i niemal wszystko, co się z nimi wiąże. Dotyczy to między innymi serialu „The A-Team”, który chociaż nakręcony został i po raz pierwszy zaprezentowany na kilka lat przed moimi narodzinami, to telewizyjne przygody Murdocka, Baracusa, „Hannibala” Smitha i Pecka już na zawsze wiązał będę z ostatnią dekadą XX wieku.

Wspominam o tym oczywiście nie bez przyczyny. Dzisiaj, tj. 23 stycznia, mijają trzydzieści cztery lata od premiery (amerykańskiej, nie polskiej) pierwszego odcinka serialu „The A-Team”. Stacja NBC rozpoczęła jego emisję w 1983 roku, a zakończyła na początku marca 1987 roku (aby było zabawniej – na kilka miesięcy przed moim pojawieniem się na świecie). Tytuł zdobył w USA sporą popularność, stając się telewizyjnym towarem eksportowym na inne kontynenty.

Muzyka nie była może najważniejszym elementem „Drużyny A”, ale w tak wyjątkowym dniu warto przypomnieć główny motyw rozpoczynający każdy odcinek. Autorami muzyki byli Mike Post i Pete Carpenter (ten drugi zmarł siedem miesięcy po emisji ostatniego odcinka). Panowie współpracowali razem nie tylko przy melodiach do przygód weteranów wietnamskiej wojny. Stworzyli także brzmieniowe tło dla scen innego amerykańskiego telewizyjnego hitu lat 80. – „Magnum, P.I.” (w Polsce serial znany był pod tytułem „Magnum”). W CV Mike’a Posta widnieją ponadto informacje o produkcji muzycznej płyty Dolly Parton „9 To 5 And Odd Jobs” (1981) i albumu zespołu Van Halen „Van Halen III” (1997).

Zaprezentowany poniżej utwór pierwszy raz ukazał się na winylowym wydaniu płyty Mike Post „Television Theme Songs”, wydanym przez wytwórnię Elektra Records w 1982 roku.

A Wy lubiliście serial „Drużyna A”? (MAK)

*** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.