Gold Song #282: „Alphabet Aerobics”

Ku uciesze fanów, po dziesięciu latach od premiery ostatniej studyjnej płyty, do gry powrócił amerykański duet Blackalicious.

Duet z Sacramento zawiązany został na początku lat 90. przez rapera tworzącego pod pseudonimem Gift of Gab i producenta Chiefa Xcela. Panowie nagrali wspólnie cztery albumy (wliczając już nowy materiał) oraz trzy epki. Dodatkowo, w 2006 roku, ukazało się koncertowe DVD będące zapisem występu w Seattle. Mający swoją premierę na początku tego miesiąca album „Imani Vol. 1”, według zapowiedzi samych twórców, jest początkiem trzyczęściowej serii, która zaprezentowana zostanie słuchaczom na przestrzeni najbliższych dwóch lat. Na tegoroczny materiał przyjdzie jeszcze czas, dzisiaj wróćmy na chwilę do przeszłości. Konkretnie do roku 1999, będącego bardzo bogatym w kwestii wydawnictw ukazujących się pod szyldem Blackalicious. Na przestrzeni kilku miesięcy do sprzedaży trafiły wówczas kolejno: „Melodica EP”, „A2G EP” i pierwszy pełnoprawny album zatytułowany „Nia” (co ciekawe, krążek ten wcześniej swoją premierę miał w Wielkiej Brytanii niż w rodzimych Stanach Zjednoczonych). Chociaż wspomniane epki za zadanie miały zapowiedzieć debiutancki materiał, nie zostały wypełnione wyłącznie utworami, jakie później zamieszczono na albumie studyjnym. Duet Blackalicious zdecydowanie nie poszedł na łatwiznę. Na „Nia” trafiły tylko dwa numery z krótkich wydawnictw (konkretnie były to „Making Progress” i „A to G”). Resztę z przeszło siedemdziesięciominutowego materiału stanowiły premiery.

W dzisiejszym odcinku cyklu Gold Song nie będę przypominał jednak żadnego z dwóch wymienionych numerów. Stawiam na kompozycję „Alphabet Aerobics”. Track zamykający „A2G EP”, jedyny z tej płyty niewyprodukowany przez Chiefa (za utwór odpowiada Cut Chemist). Wyjątkowość tego kawałka polega na koncepcie: Gift of Gab rapuje tak, aby kolejne linijki rozpoczynały się od kolejnych liter alfabetu. Od A do Z. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami. (MAK)

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.