Festiwal: Kocham Katowice – Urodziny Miasta 2012 (06-09.09.2012 r., Katowice)

Od 6 do 9 września Katowice świętować będą 147. urodziny. W ramach Kocham Katowice w ciągu czterech dni na trzech scenach wystąpi ponad dwudziestu wykonawców. Wśród gwiazd imprezy znaleźli się m.in. Haydamaky, Kayah, SOFA, Armia i Iza Lach. Wstęp na wszystkie koncerty plenerowe będzie wolny. W dalszej części plan muzycznych atrakcji festiwalu.

Ton Koopman & Amsterdam Baroque Orchestra (foto: last.fm)

Ton Koopman & Amsterdam Baroque Orchestra. O Tonie Koopmanie mówi się: mistrz, geniusz, niezrównany interpretator muzyki barokowej. Na pewno nikt nie rozumie muzyki Jana Sebastiana Bacha tak dobrze, jak ten holenderski wirtuoz organów i klawesynu. Wraz z założoną przez siebie w 1979 roku Amsterdam Baroque Orchestra w ciągu 10 lat nagrał wszystkie kantaty Bacha. Za to monumentalne dzieło został obsypany nagrodami, zdobywając m.in.: Nagrodę BBC, Prix Hector Berlioz czy nominację do nagrody Grammy. Właśnie kantaty Bacha zabrzmią na pierwszym na Górnym Śląsku koncercie Tona Koopmana i jego Amsterdam Baroque Orchestra. Towarzyszyć mu będą znakomici soliści: sopranistka Johannette Zomer (współpracowała m.in. z Philippem Herreweghe) oraz bas Klaus Mertens, z którym Ton Koopman nagrał wszystkie znane kantaty Bacha. (6 września 2012 r., godzina 19:00, Akademia Muzyczna)

The Klezmatics (foto: last.fm)

The Klezmatics – nowojorski zespół grający muzykę klezmerską, ale też mający w swoim repertuarze tradycyjne pieśni żydowskie. Zdobywcy Nagrody Grammy w kategorii Najlepszy Zespół World Music (2007). Grupa obecna na scenie od ponad 25 lat. W tym czasie grali z gwiazdami tego gatunku, ale też sami stali się inspiracją dla następnych pokoleń muzyków. Są znani także z projektów z orkiestrami symfonicznymi czy muzykami z innych kręgów kulturowych, na przykład z Maroka. 6 września 2012 r., godzina 21:00, podcienia CKK)

Cuefx, lider formacji Cuefx Band (foto: materiały prasowe)

Cuefx Band – to live-actowy projekt dowodzony przez popularnego na Śląsku didżeja Jacka „Cuefxa” Latonia. Muzyka grana przez zespół to połączenie elektroniki i muzyki klubowej z jazzem i alternatywą. Obecnie zespół w składzie: Cuefx (produkcja, aranż, kompozycja), Agnieszka Twardoch (wokal, teksty), Aleksander Papierz (saksofony) i Robert Zając (gitara, bas) pracuje nad debiutancką płytą. (7 września 2012 r., godzina 17:30, Dolina Trzech Stawów)

Mika Urbaniak (foto: last.fm)

Mika Urbaniak – najmłodsza artystka z klanu Urbaniaków, córka wokalistki Urszuli Dudziak i jazzmana Michała Urbaniaka, dała się poznać jako utalentowana wokalistka w połowie lat 90. Przebojem był śpiewany wspólnie z Grzegorzem Markowskim utwór z repertuaru Andrzeja Zauchy „Wymyśliłem Ciebie”. Pierwsze lata kariery poświęciła na współpracę z gwiazdami polskiej sceny muzycznej, m.in.: Mieczysławem Szcześniakiem i Kayah. W 2009 wydała pierwszy solowy album „Closer” (Nagroda Fryderyka 2010). W tym roku wyszedł drugi solowy krążek wokalistki – „Follow You”. Na obydwu łączy jazz z hip-hopem i rhythm’n’bluesem. (7 września 2012 r., godzina 19:00, Dolina Trzech Stawów)

Maciej Maleńczuk

Maciej Maleńczuk z Zespołem Psychodancing – zrtysta cieszący się niemal uwielbieniem swoich licznych fanów zarówno za swoją muzykę z niebanalnymi, odważnymi tekstami, jak i za otaczającą go aurę wiecznego buntownika. Zaczynał jako muzyk uliczny. Sława przyszła wraz z powstaniem grupy Pudelsi i Homo Twist. Mimo konsekwentnie budowanego wizerunku skandalisty, Maleńczuk nie ucieka przed oficjalnymi dowodami uznania takimi jak nagroda w Konkursie Piosenki Polskiej w Opolu czy medal Gloria Artis przyznany mu przez Ministra Kultury Bogdana Zdrojewskiego. (7 września 2012 r., godzina 20:30, Dolina Trzech Stawów)

Kayah

Kayah – niekwestionowana królowa polskiej muzyki pop lat 90., a obecnie szefowa wytwórni Kayax. Wdarła się przebojem na polską scenę muzyczną albumem „Kamień”. Ukoronowaniem jej kariery był wspólny album z Goranem Bregovicem. Początek XXI wieku poświęciła przede wszystkim na rozwój swojej wytwórni. Do życia scenicznego powróciła wydając w 2009 roku długo oczekiwany album „Skała”. Jej ostatnie projekty to współpraca z muzykami klasycznymi (Royal String Quartet) i Renatą Przemyk. (7 września 2012 r., godzina 22:00, Dolina Trzech Stawów)

Tres.B (foto: last.fm)

Tres.B – młode trio złożone z polskich i zagranicznych artystów, którego muzykę przypisuje się do nurtu alternatywnego. Zadebiutowali w 2010 roku płytą, za której produkcję odpowiedzialny był Victor Van Vugt, współpracujący m.in. z Nickiem Cavem i PJ Harvey. Tres.B zostali także zaproszeni do akcji promującej polską muzykę Don’t Panic! We’re From Poland! (7 września 2012 r., godzina 18:30, podcienia CKK)

Ballady i Romanse (foto: last.fm)

Ballady i Romanse – duet założony przez dwie siostry – Barbarę i Zuzannę Wrońskie (ta pierwsza znana jest z zespołu Pustki). Nazwę zespołu zaczerpnęły z zaśpiewanego na debiutanckiej płycie z 2008 roku wiersza Władysław Broniewskiego o tym samym tytule. Ich repertuar opiera się jednak przede wszystkim na autorskich piosenkach. Krytycy doceniają ich lekkość, ale i przewrotność oraz dowcip. (7 września 2012 r., godzina 20:00, podcienia CKK)

Mitch&Mitch (foto: last.fm)

Mitch&Mitch – jeden z najbardziej oryginalnych polskich zespołów. Ich żywiołem są koncerty, z których każdy jest osobnym spektaklem. Początkowo założony jako duet, rozrósł się do dziewięcioosobowego składu. Podbili serca publiczności m.in.: szalonymi przeróbkami utworów gwiazd lat 70. i 80. Umiejętnie żartują z wielu konwencji i stylów muzycznych. (7 września 2012 r., godzina 21:30, podcienia CKK)

LXMP (foto: last.fm)

LXMP With Chad Poopple & Kazushisa Uchinhashi. LXMP to free-jazzowy duet stworzony przez Piotra Zabrodzkiego i Macia Morettiego. W 2010 roku grupa wydała w oficynie Lado ABC debiutancki album „Trois Suites + Une Miniature”. Kolejnym ważnym punktem w historii LXMP była reinterpretacja klasycznej płyty Herbiego Hancocka „Future Shock” przygotowana na prośbę festiwalu Unsound. Pierwszymi gośćmi duetu byli Chad Popple (znany z Gorge Trio czy Collosamite), który wystąpił na płycie „The Lost Tuba” oraz Kazuhisa Uchihashi. (7 września 2012 r., godzina 23:00, Katofonia)

Iza Lach (foto: last.fm)

Iza Lach jako jedna z niewielu polskich wokalistek może pochwalić się prawdziwą współpracą ze światowymi gwiazdami. Iza 2011 roku wygrała konkurs na remiks jednego z utworów Snoop Dogga, dzięki czemu miała okazję spotkać gwiazdora na żywo. Współpraca zaowocowała wspólnym albumem „Off the Wire” udostępnionym w lipcu 2012 roku na serwisie BandCamp.com. Lach jest autorką dwóch płyt: wydanego w 2008 roku krążka „Już czas” i „Krzyk” z 2011 roku, docenionego zarówno przez największe media, jak i niezależne portale. (7 września 2012 r., godzina 19:00, Stary Dworzec)

SOFA

SOFA – polski zespół grający muzykę z pogranicza jazzu, funky, hip-hopu i rhyth’n’bluesa. Uwagę krytyków zwrócił już ich pierwszy album „Many Stylez” z 2006 roku. Został uznany Debiutem Roku i nagrodzony nagrodą Fryderyka. Zespół dostał także zaproszenie do Studia im. Agnieszki Osieckiej Polskiego Radia, gdzie dał koncert. Potwierdzeniem ich sukcesu była nominacja do Paszportu „Polityki”, a także występ przed warszawskim koncertem amerykańskiej gwiazdy, zespołu Black Eyed Peas. (7 września 2012 r., godzina 20:30, Stary Dworzec)

Paulina Przybysz, wokalistka zespołu RITA PAX

RITA PAX – członkami zespołu są Paulina Przybysz (Sistars), Katarzyna Piszek, Piotr Zalewski (Alters, Excessive Machine), Paweł Zalewski (Alters, Excessive Machine) oraz Remek Zawadzki (Afro Kolektyw, Excessive Machine, Newest Zealand, Dagadana, Emma Dax). (7 września 2012 r., godzina 22:30, Stary Dworzec)

Dawid Podsiadło, lider i wokalista zespołu Curly Heads

Curly Heads – powstało w 2010 roku z inicjatywy sześciu przyjaciół. Muzyka, jaką grają, to pop rock inspirowany takimi zespołami, jak Arctic Monkeys czy Muse. Gitarowe granie, dobre, poetyckie wręcz teksty, niesamowita energia i ciekawe melodie doskonale łączą się z wokalem Dawida Podsiadło, zwycięzcy ostatniej edycji programu „X Factor”. (8 września 2012 r., godzina 17:30, Dolina Trzech Stawów)

Kobranocka (foto: P. Kotas/last.fm)

Kobranocka – powstała w 1985 roku w Toruniu i początkowo nazywała się Latający Pisuar. Debiutancki album zespołu ukazał się w 1987 roku, a utwory z tej płyty dosyć szybko zyskały popularność m.in. w Rozgłośni Harcerskiej. Grupa nagrała osiem albumów, ale do masowej publiczności przebiła się utrzymanym w zupełnie niepasującej do nich stylistyce utworem „Kocham Cię jak Irlandię”. (8 września 2012 r., godzina 19:00, Dolina Trzech Stawów)

Armia (foto: last.fm)

Armia – prawdziwa legenda polskiego rocka. Zespół powstał w 1984 roku z inicjatywy Tomasza Budzyńskiego, Roberta Brylewskiego i Sławomira Gołaszewskiego. Grupa wydała kilkanaście płyt, z których dwie – „Legenda” (1990) i „Triodante” (1994) – osiągnęły status kultowych i zaliczane są dziś do klasyki polskiej muzyki rockowej. W Katowicach grupa zagra właśnie materiał z „Legendy”. (8 września 2012 r., godzina 21:00, Dolina Trzech Stawów)

>Róże Europy (foto: last.fm)

Róże Europy – jeden z najpopularniejszych polskich zespół rockowy lat 80. i 90. Wszyscy znają ich „Jedwab” czy „Rock’n’rollowców”. Róże Europy powstały z inicjatywy Piotra Klatta, wokalisty i autorów tekstów. Za oficjalny debiut zespołu można uznać koncert podczas festiwalu w Jarocinie w 1985 roku. Od tego czasu nagrali dziesięć płyt. (8 września 2012 r., godzina 23:00, Dolina Trzech Stawów)

Tsigunz Fanfara Avantura (foto: R. Welenc/facebook.com/tsigunz)

Tsigunz Fanfara Avantura – fanfara to tradycyjna cygańska orkiestra dęta z Bałkanów. Jednak w zespole Tsigunz Fanfara Avantura grają sami Polacy. Ośmiu artystów wykonuje tradycyjną muzykę Romów z Serbii, Chorwacji, Albanii czy Turcji, ale zaaranżowaną na nowo i dostosowaną do mniejszego składu niż w oryginalnej fanfarze. (8 września 2012 r., godzina 18:30, podcienia CKK)

Żywiołak (foto: last.fm)

Żywiołak – muzyka wykonywana przez zespół to tzw. heavy-folk albo biometal. Skojarzenia z muzyką heavy-metalową są jak najbardziej na miejscu, bo Żywiołak gra ostro. Ma to swoje uzasadnienie: zespół eksploruje niezagłębione do tej pory przez muzyków folkowych obszary „demonologii ludowej”, a więc słowiańskich wierzeń i mitów. Ludowym przyśpiewkom o południcach i utopcach czy zawodzeniom czarownic towarzyszą dźwięki wyjątkowych instrumentów: liry korbowej, fideli czy barabanu. (8 września 2012 r., godzina 20:00, podcienia CKK)

Haydamaky (foto: last.fm)

Haydamaky – ukraiński zespół, o którym zrobiło się w Polsce głośno, gdy w 2009 roku wydał płytę razem z Voo Voo. Jednak na Ukrainie, a nawet w Europie Zachodniej, dostrzeżono ich już wcześniej, czego najlepszym dowodem jest choćby 7. miejsce na liście World Chart Music Europe w 2006 roku. O swojej muzyce mówią: Hucuł-Punk, Karpatian-Ska i Kozak Rock, bo łączą w wybuchową mieszankę folkowe brzmienie z Ukrainy ze współczesnymi brzmieniami. (8 września 2012 r., godzina 21:30, podcienia CKK)

Szymon Bywalec i Orkiestra Muzyki Nowej – Szymon Bywalec jest jednym z najbardziej utalentowanych polskich dyrygentów średniego pokolenia. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach i Krakowie jest dziś wykładowcą tej pierwszej oraz prowadzi tam Orkiestrę Akademicką. Najbardziej znanym i docenianym zespołem pracującym pod jego batutą jest jednak Orkiestra Muzyki Nowej. Zespół założony w 1996 roku przez Aleksandra Lasonia ma na celu propagowanie muzyki klasycznej XX wieku i twórczości współcześnie działających kompozytorów. (8 września 2012 r., godzina 18:00, Rondo Sztuki)

Kari Amirian (foto: last.fm)

Kari Amirian – muzyka Kari Amirian to gratka dla fanów skandynawskich dźwięków Lykke Li, Björk czy Stiny Nordenstam. Debiutancki album Kari – „Daddy says I’m special” – ukazał się w 2011 roku i, trzeba to przyznać, z miejsca zwrócił na nią uwagę krytyki i publiczności. (8 września 2012 r., godzina 19:00, Stary Dworzec)

Gaba Kulka, członkini zespołu Saintbox (foto: last.fm)

Saintbox – najnowszy projekt trójki muzyków. Gaby Kulki nie trzeba przedstawiać – objawiła się kilka lat temu i z miejsca zrobiła spore zamieszanie na polskiej scenie muzycznej. Olo Walicki to ceniony kontrabasista, który współtworzył chociażby Łoskot, Miłość czy Szwagierkolaskę. I wreszcie Maciej Szupica – kojarzony z D4D czy Gypsy Pills. Trzy różne muzyczne drogi w krzyżują się w Saintboxie, dzięki czemu powstał niesamowity multimedialny spektakl oparty o wizualizacje i muzykę z pogranicza folku, jazzu, rocka czy dreampopu. (8 września 2012 r., godzina 20:30, Stary Dworzec)

Teresa Salgueiro (foto: last.fm)

Teresa Salgueiro – portugalska gwiazda world music. Znana jako wokalistka zespołu Madredeus, wypromowanego na całym świecie dzięki filmowi „Lisbon Story” w reżyserii Wima Wendersa. Jej liryczny sopran w połączeniu z nastrojową, współczesną muzyką portugalską, której fado jest tylko jedną z inspiracji, przyniósł jej światową sławę. Choć nigdy nie opuściła zespołu, równolegle zaczęła karierę solową. Na pierwszej płycie „Obrigado” zaśpiewałą m.in. z Jose Carrerasem. Zaledwie pod koniec kwietnia ukazał się jej pierwszy, całkowicie autorski materiał – płyta „O Misterio” od razu uznana za kulminację jej doświadczenia i talentu. I właśnie te piosenki posłuchamy w Katowicach jako pierwsi w Polsce. (9 września 2012 r., godzina 20:00, Kościół Ewangelicko-Augsburski)

Pełny plan imprezy, zawierający także wydarzenia inne niż muzyczne, dostępny jest na stronie miasto-ogrodow.eu. (MAK/materiały prasowe)

6 Comments

 1. ade2 pisze:

  Zdecydowanie nalezy tez dodać imprezę Summer Cars Party! od 15 września na Lotnisku w Katowicach. Nie zagra może żaden hipsterski zespół – ale dobra zabawa gwarantowana.

  Polubienie

 2. @ade2: Jeśli jesteś przedstawicielem organizatorów wspomnianej przez Ciebie imprezy, zapraszam do przesłania materiałów prasowych na jej temat. Bardzo chętnie poinformuję czytelników o tym wydarzeniu. Mail kontaktowy w dziale Info/Kontakt. Pozdrawiam.

  Polubienie

 3. mk pisze:

  Koncerty w CKK jeszcze się nie zaczęły, a już nie ma żadnych wejściówek! Dla kogo ta impreza? Dla notabli z urzędu? Po co robić coś takiego, skoro nie ma szans się tam dostać?

  Polubienie

 4. Jestem z Kato pisze:

  informacje o święcie miasta były ogłaszane w mediach lokalnych od dość dawna. także te o przedsprzedaży biletów. sporo osób kupiło je wcześniej mając na uwadze ograniczoną liczbę miejsc w CKK i ciekawych wykonawców. także nie narzekaj ponieważ gazety, tv i internet są ogólnodostępne i także ty mogłeś zaopatrzyć się w wejściówkę odpowiednio wcześnie.

  Polubienie

 5. ola pisze:

  Z tego co czytałam w Internecie, wejściówki do CKK były bezpłatne, czyli finansowane z publicznych pieniędzy, a skoro tak, to impreza powinna być ogólnodostępna. Jeśli ktoś nabył wejściówkę z wyprzedzeniem, to zabrakło jej dla kogoś innego, a tak nie powinno być, bo to w końcu z podatków nas wszystkich.

  Polubienie

 6. Skoro były bezpłatne, to osoba podpisująca się „Jestem z Kato”, chyba z tych Katowic nie jest. ;)

  Polubienie

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.