Gold Song #117: Sand In My Shoes

Dido od kilku lat milczy, chociaż ponoć pracuje właśnie nad nowym materiałem zaszyta gdzieś w studiu nagraniowym (osobiście chciałbym, aby to była prawda). Korzystając z tej „ciszy w eterze”, przypominam jeden z przebojów tej angielskiej piosenkarki.

Fani rapu kojarzą ją z utworu „Stan”, jaki wykonała razem z Eminemem. Słuchacze muzyki elektronicznej łączą jej nazwisko ze starszym bratem, Rollo Armstrongiem, współtwórcą grupy Faithless. Miłośnicy spokojnych, popowych melodii wiedzą natomiast, że ma na imię Dido, urodziła się w Wielkiej Brytanii czterdzieści lat temu i na swoim koncie ma trzy studyjne krążki, z których ostatni – „Safe Trip Home” – trafił do sklepów w 2008 roku.

Dido (foto: last.fm)

W dzisiejszym odcinku cyklu wracam pamięcią do końca wakacji 2003 roku, kiedy to ukazał się drugi solowy album Dido. Płyta „Life for Rent”, jako produkt, nie miała łatwego zadania. Jej poprzedniczka sprzed czterech lat okazała się wielkim hitem na niemal każdej szerokości geograficznej, uzyskując status kilkukrotnej platyny w Stanach, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii i krajach europejskich (dobra sprzedaż m.in. w Danii, Finlandii, Włoszech i Szwajcarii). Piosenkarka nagrywając nowy krążek wiedziała, że materiał na nim zawarty powinien być przynajmniej tak dobry, jak wcześniejsze piosenki. Udało się.

Sukces debiutanckiego krążka został powtórzony i przełożył się na wyniki sprzedaży. Kanada, Niemcy, Australia, Argentyna, Francja oraz najważniejsze muzyczne rynki świata, czyli Stany Zjednoczone i Wielka Brytania – we wszystkich tych krajach „Life for Rent” był hitem. Duża w tym zasługa czterech singli, które promowały płytę. Ostatni z nich – „Sand in My Shoes” – napisany przez wokalistkę wespół z Rickiem Nowelsem i bratem Rollo, był najgorzej przyjętym utworem ze wszystkich singli reprezentujących płytę w mediach. Być może wpływ na to miał fakt, iż ukazał się on nieco ponad rok po premierze albumu (we wrześniu 2004 roku). (MAK)

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.