VNM – Etenszyn: Drimz Kamyn Tru

„Etenszyn: Drimz Kamyn Tru”, czyli drugi solowy materiał VNM-a w barwach wytwórni Prosto, zbierał do tej pory same pochlebne recenzje. Czy i tym razem tak będzie? Zapraszamy do sprawdzenia tekstu Grzegorza Noszczyka.

VNM (foto: last.fm)

„Znam Cię z opowiadań, lecz teraz sam chce pogadać z Tobą
Nie odwracaj się, tak właśnie z Tobą chce od Ciebie czegoś więcej niż żebyś tu przy tym pomachał głową”

Debiut VNM-a, „De Nekst Best” był płytą, która miała wszystkim udowodnić, że Tomek z Elbląga to nie tylko mocny podziemny gracz, ale i raper znakomicie odnajdujący się w tzw. „legalnym nurcie”. Od premiery tamtej płyty minął ponad rok i nastał najwyższy czas, żeby poznać jego kolejną produkcję wydaną również nakładem wytwórni Prosto – „Etenszyn: Drimz Kamyn Tru”.

Po pierwsze – single. Mimo zapewnień ze strony VNM-a, że „E:DKT” będzie zupełnie inną płytą niż jej poprzedniczka, dwa pierwsze nie ujawniały nic nowego. Owszem, potwierdzały wysokie umiejętności techniczne rapera, ale – prócz nowocześniejszego brzmienia podkładów niż mogliśmy znać dotychczas – nie ujawniały, jak na Venoma, nic szczególnego. Nastał jednak „Dym”, który przesłonił wszystko.

Muszę rozczarować osoby, które z tego powodu postanowiły jakimś cudem nie sprawdzać projektu VNM’a. Jest warto, choć pewnie lekką przesadą jest stwierdzenie, że VNM jako jedyny polski raper nie jest „10 lat lat za Murzynami”.

Obecnie, silnie zauważalny jest trend, w którym raperzy wybierają spośród dwóch opcji. Nastawiają się, albo na pokaz umiejętności technicznych, bądź tzw. „przekaz”. Ale cóż więc lepszego jest niż połączenie przyjemnego z pożytecznym? VNM. Wydawałoby się, że autor „E:DKT” nie jest w stanie jeszcze bardziej nadszarpnąć granic swoich umiejętności składania rymów i dopasowywania ich do konceptów kawałków. Robi to, z tą samą pewnością swoich ruchów i jak na prawdziwego rapera przystało nie boi się uzewnętrzniać. Zresztą przed premierą dostaliśmy informację, że będzie to bardzo osobisty krążek.

To jakie są te kawałki? Różne. Od wspomnianego wcześniej spokojnego i osobistego „Dymu”, w którym nienagannie współgra wszystko, przez tzw. braggadoccio, jak chociażby w „Nie po to”, a skończywszy na (no nie wiem…) manifestach rapowo-literacko-życiowych typu „Choćbym miał zostać sam”.

Wbrew pozorom, można byłoby powiedzieć, że ten album jest taki sam jak inne. Trochę tego, trochę tamtego… Troje gości, mało lub średnio rapowych, jednak wpisujących się bezbłędnie w ramę nowoczesnej muzyki tworzonej przez VNM-a. Całość pozbawiona jest dysonansów – no może poza ostatnim, chyba najbardziej „kontrowersyjnym” elementem płyty – czyli śpiewanymi kwestiami VNM-a.

Zostawiłem to na koniec, bo co prawda nie jest to śpiew najwyższego sortu, ale zbytnio nie przeszkadza i pamiętajmy – VNM jest raperem, i najważniejsze na tej płycie są jego szesnastki, 24-ki czy 32-ki. Pamiętajmy również, że nie tylko Drake i J.Cole „podśpiewują”. Robią tak dziesiątki innych raperów z całego globu. Od Stanów do Niemiec. A już wiemy, że w ślad za VNM-em na lekcje śpiewu, o których rapuje w singlowym „Na weekend”, pójdzie najprawdopodobniej trzech innych polskich nawijaczy.

Na pewno nie można przejść obojętnie obok takiej pozycji, co pokazywały zestawienia Olis, EMPiKu czy liczba wyświetleń klipów w serwisie YouTube. Dodatkową zachętą może być możliwość legalnego darmowego odsłuchu całej płyty na kanale ProstoTV. Niech najlepszym podsumowaniem będzie: czekam na więcej. (Grzegorz Noszczyk)

VNM „Etenszyn: Drimz Kamyn Tru”
(2012; Prosto)

Jedna uwaga do wpisu “VNM – Etenszyn: Drimz Kamyn Tru

  1. VNM największy progress w polskim rapier od czasów Mesa. bez kitu! gość jest mega kotem. beef z Jimsonem wg mnie przegrał ale czas pokazał kto miał większe serce do muzyki i samozaparcie żeby nad sobą pracować. duży szacunek ode mnie, mam nadzieję że po koncercie w Rybniku uda mi się powiedzieć to V. osobiście. proops za tekst!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.