Sokół & Marysia Starosta – Czysta brudna prawda

Polski hip-hop doczekał się płyty kompletnej. A być może to ja doczekałem się kompletnej polskiej płyty hip-hopowej? Jakkolwiek nie jest, prawda stoi teraz po stronie Sokoła i Marysi Starosty. Czysta lub brudna, ale jednak prawda.

Może nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, ale jesteśmy świadkami czegoś, co zostanie zapamiętane na długo; czegoś, co w historii nie tylko rodzimego rapu, ale polskiej muzyki w ogóle, zapisze się na trwałe; czegoś, co zmieni spojrzenie na tę scenę i sprawi, że ludzie spoza hip-hopowego środowiska zaczną brać pod uwagę przedstawicieli tej subkultury. A wszystko za sprawą prawdziwych emocji.

Obaw przed premierą było sporo. Wielu jeszcze na długo przed zapoznaniem się z pierwszym singlem (głośny i kontrowersyjny „Sztruks”), przekreślało tę kolaborację twierdząc, że członek ZIP Składu idzie na łatwiznę i nagrywa płytę z życiową partnerką. Nowe zarzuty pojawiały się niemal z dnia na dzień, ale nie ma się czemu dziwić – to przecież takie polskie, takie swojskie. Sokół nagrał więc ten materiał trochę w myśl wersu autorstwa kolegów z branży – „iść swoją drogą, nie dać satysfakcji wrogom”.

„Czysta brudna prawda”

W duecie dominuje osoba Wojtka. Rapera na „Czystej brudnej prawdzie” jest więcej. Oczywiste jest, że utrzymanie równowagi pomiędzy obiema osobami było zadaniem trudnym. Album miał wpisywać się w rapową stylistykę, tak więc zbyt duża ilość wokalnych wstawek mogłaby naruszyć pewne utarte (stereotypowe?) granice gatunku. Jakkolwiek by tego nie tłumaczyć, przyznać trzeba, że proporcje pomiędzy Sokołem a Marysią nie są jednakowe, ale nie jest to żaden problem. Nie chcę tutaj okazać się jakimś szowinistą, dla którego obecność wokalistki jest zbędna. Nie, tak nie jest. Starosta wniosła bowiem do muzycznego życia Sokoła nową jakość i świeżość w podejściu do robienia rapu. Na „Czystej brudnej prawdzie” wszystko ładnie się uzupełnia, dzięki czemu słuchając poszczególnych numerów ma się świadomość obcowania z materiałem będącym faktyczną całością.

Pojawiły się głosy, że w tytułowym utworze tekst Sokoła trąca banałem. Zgadzam się, ale czy prawda nie jest czasem banalna i prosta? Czy życiowe dewizy nie są przewidywalne, a prawda o świecie to nie rozgłaszane od dawien dawna te same frazesy? Raper taką wersję chciał nam przekazać i zrobił to na najwyższym poziomie.

Album, który w moim przekonaniu jest od teraz najmocniejszą pozycją w katalogu PROSTO, najlepszą polską hip-hopową płytą w tym roku (jeśli nie na przestrzeni ostatnich kilku lat), poszczycić może się także naprawdę przednią warstwą muzyczną. Selekcja podkładów pozwoliła wybrać gospodarzom bity, które idealnie oddają przekaz tekstów prezentowanych na „Czystej brudnej prawdzie”. I nawet jeśli poszczególne podkłady opierają się na gitarach, samplach lub elektronicznych brzmieniach, to i tak zaprezentowanie całości w ciężkim i mało przebojowym nastroju trzyma wszystko w ryzach.

Krążek jest kopalnią aforyzmów o życiu, społeczeństwie i relacjach międzyludzkich. Jednak jak rapuje sam Sokół w utworze „Reset” (do którego powstał naprawdę świetny teledysk) „wartości wypisane w sercu miej, nie na koszulkach” i w myśl tej frazy gospodarz prezentuje się na płycie, przekonując jednocześnie, by nie być więźniem opinii innych, często zawistnych ludzi.

„Czysta brudna prawda”, jako płyta nagrana przez duet męsko-damski, wpisuje się niejako w schemat tego typu krążków, odkrywając przy okazji nowe na polskiej scenie, dziewicze jeszcze, muzyczne tereny. Śmiało mogę powiedzieć, że do Tischnerowskiego stwierdzenia o istnieniu trzech rodzajów prawdy o świecie („święta prawda, tysz prawda i gówno prawda”), dodać należy prawdę hip-hopową, która stoi po stronie Sokoła i Marysi. (Mateusz „Axun” Kołodziej)

10 uwag do wpisu “Sokół & Marysia Starosta – Czysta brudna prawda

 1. WARTOSCI WYPISANE W SERCU MIEJ NIE NA KOSZULKACH A NA PROSTO.PL W SPRZEDAZY KOSZULKI Z TAKIM NADRUKIEM. HIPOKRYZJA 100% SOKOL MARNY GRAJEK

  Polubienie

 2. myśle że takich kompletnych płyt to było w polskim hip hopie więcej. ale zgadzam sie, że ta jest najlepsza w tym roku

  Polubienie

 3. Oczywiście zgadzam się z recenzją. A tak swoją drogą – Sokół i Marysia wrzucili już tyle pochlebnych recenzji na Facebooka, że może ich to przeprawić o cukrzycę ;)

  Polubienie

 4. ty chyba sepleniacych ludzi nie slyszales jak twierdzisz ze fokus sepleni. fokus ma specyficzne slow, pizga wersami jak malo kto w tym kraju. ale i tak plyta sokola lepsza wiadoma sprawa

  Polubienie

 5. Co za debil napisał ten komentarz o koszulkach? Ręce opadają… A jakie wartości idioto masz wypisane w napisie: Wartości wypisane w sercu miej nie na koszulkach? Idź debilu kup sobie koszulkę J**ać konfidentów albo HWDP, tam masz wartości wypisane głąbie…

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.