Video – Nie obchodzi nas rock

Choć „Nie obchodzi nas rock” ukazuje parę słabszych piosenek, to jednak cały materiał prezentuje się wyjątkowo spójnie, logicznie i świeżo. Zapraszamy do sprawdzenia recenzji nowej płyty zespołu Video.

Jeśli apetyt rośnie w miarę jedzenia, to na zespół Video jestem wyjątkowo głodny. Dwa długie lata posiłkowaliśmy się materiałem z debiutanckiej płyty – „Video gra”. Przez ten czas, dzięki hitom takim jak „Soft”, „Bella” czy „Idę na plażę”, Video na stałe wpisało się w kanon polskiej muzyki rozrywkowej.

Na początek chciałbym wspomnieć o pewnym fenomenie. Otóż kilka dni temu, przed wydaniem albumu „Nie obchodzi nas rock”, zespół Wojciecha Łuszczykiewicza zaprezentował w rozgłośniach radiowych, aż trzy singlowe piosenki (kolejno „Fantastyczny lot”, „Szminki róż” i „Papieros”), które promować mają album. To w Polsce zdarza się naprawdę niezwykle rzadko, żeby nie powiedzieć – nie zdarza się nigdy. Oczekiwania fanów urosły zatem do rangi wydarzenia muzycznego roku i tak, z dniem dzisiejszym mogę zaprezentować równy, przepięknie arogancki i muzycznie bardzo dobry album, do którego podejść należy z pewnym dystansem.

Video „Nie obchodzi nas rock”

Dystans, o którym wspominam, wywodzi się ze zrozumienia ogółu warstwy tekstu, bo pada w nim wiele – typowych dla Video – celnych, bezpardonowych akapitów. „Światło zgaś, zamknij drzwi. Na początek, na początek Lady Pank puszczę ci… tylko nie z ostatnich płyt…” – do tego typu wersów zespół przyzwyczaił już dwa lata temu. Trudno zatem wrzucić ten materiał do jednego worka z napisem „nurt muzyczny”. Parę melodii jest tu naprawdę „radio friendly”, jak wcześniej wspomniane single, ale nie trudno doszukać się też na płycie paru śmieszniejszych melodii („UV 400”), czy nawet muzycznej nonszalancji („Andrzej Chyra”, „1976”). Wspomniane dwie piosenki znacznie opuszczają „fantastyczny lot” zespołu, a szkoda, bo jest naprawdę bardzo dużo powodów do kupienia tego krążka. Mi do gustu przypadły szczególnie trzy piosenki. „Środa czwartek”, która wita nas wcześniej cytowanymi słowami, to według mnie materiał na kolejny przebój. Singlowy „Szminki róż”, prezentujący rockowy wdzięk i bardzo obrazowy tekst miłosnej rozłąki oraz podobny schemat w „Sorry” – tu gitara odgrywa ważna rolę.

Podsumowując, podziwiam zespół Video, za odwagę w słowach. Prognozuję mu świetlane miesiące i puchnące głośniki odbiorników, bo choć „Nie obchodzi nas rock” ukazuje parę słabszych piosenek, to jednak cały materiał prezentuje się wyjątkowo spójnie, logicznie i świeżo. Zespół nie kradnie szablonów i wypromował własny, unikatowy styl, z którego przykład winno brać więcej rodzimych składów. (Daniel Tworski)

5 uwag do wpisu “Video – Nie obchodzi nas rock

 1. oficjalnie potępiam axunarts w tym momencie. to śmieszne że ciekawa płyta Myslovitz dostaje niską notę, a Video z muzyką dla nastolatków, z głupimi tekstami i wokalistą którego nie chciałbym nawet na weselu ogłasza się muzycznym wydarzeniem roku.

  Polubienie

 2. Hola, Hola. Jako autor tego i poprzedniego artykułu muszę polemizować. Porównywać oba albumy to zadanie nierealne. „Gwiazdkami” wykazałem jedynie popularność obu wydawnictw w rozgłośniach radiowych i sprzedaży. Video osiągnie w tym roku dużo większy sukces, niż Myslovitz i to (mnie również) nie cieszy. Niemniej jednak tak będzie, po za tym recenzując musimy wcielić się w ogół społeczeństwa, co zapewne taka afla i omega jak Pan, wie :)

  Polubienie

 3. drugi raz potępiam axunarts. recenzując nie wcielaj się w społeczeństwo bo nie tego oczekują od ciebie ludzie. nie pisz, że podoba ci się video tylko dlatego że lubi to większy odsetek ludzi niż np. kapelę z Czerniakowa, która pod względem muzycznym może być lepsza.

  zawiodłem się na axunarts w tym momencie bardzo. Axun do ciebie teraz te słowa: zbudowałeś coś fajnego od zera a teraz ludzie niemający pojęcia o twojej pracy, o tym co tutaj zrobiłeś niszczą tą. miej to na uwadze.

  Polubienie

 4. „Zespół nie kradnie szablonów i wypromował własny, unikatowy styl, z którego przykład winno brać więcej rodzimych składów”
  Czy Ty uszu nie masz? Wtórna szmira i oby nikt przykładu nie brał!!!!!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.