Gold Song #63: Wind of Change

Część z Was uznać może to za nudę, jednak oficjalne potwierdzenie polskiego koncertu grupy Scorpions tak nas zelektryzował, że nie mogliśmy odmówić sobie przypomnienia największego chyba przeboju zespołu w cyklu Gold Song.

Utwór „Wind of Change” ma dla Polaków znaczenie szczególne i chociaż w dyskografii grupy Scorpions znajdziemy kilka innych, równie dobrych kompozycji, to właśnie piosenka z początku lat 90. została upodobana sobie przez nadwiślański kraj. Wszystko przez tło historyczne oraz tematykę singla, jaką jest nadzieja zmian politycznych i społecznych, jakie zapoczątkowały i zagwarantowały m.in. polska „Solidarność” oraz tzw. obrady Okrągłego Stołu. Bodźcem do napisania tekstu piosenki była wizyta zespołu w Moskwie w 1989 roku.

„Wind of Change” pochodzi z jedenastego albumu grupy Scorpions, zatytułowanego „Crazy World”, wydanego końcem 1990 roku. Jako singiel, piosenka zdobyła uznanie słuchaczy nie tylko w Polsce, ale i w Stanach Zjednoczonych, czego wyrazem czwarta lokata w zestawieniu Billboard Hot 100. Numerem jeden natomiast utwór został m.in. w Niemczech, Francji, Szwecji, Szwajcarii i Norwegii.

Autorami piosenki są: wokalista niemieckiego zespołu Klaus Meine oraz amerykański producent Keith Olsen.

Poniżej nagranie pochodzące z 2009 roku z koncertu, jaki grupa Scorpions zagrała na terenie Stoczni Gdańskiej.

Mateusz „Axun” Kołodziej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.