Tede – Ścieżka Dźwiękowa.

Od premiery najnowszej płyty Tede minął już ponad miesiąc. Długo zajęło mi zabranie się za jej ocenę. Uważam jednak, że ten okres czasu i wielokrotny odsłuch „Ścieżki Dźwiękowej” pozwolą mi bezstronnie spojrzeć na to wydawnictwo.

Piąty już studyjny album warszawskiego rapera to na pewno gratka nie tylko dla jego fanów, ale także dla osób zainteresowanych polską sceną hiphopową. Wszystko za sprawą specjalnej formy w jakiej „Ścieżka Dźwiękowa” została wydana. Oprócz płyty z nagraniami audio, dostajemy w zestawie DVD z materiałem video, na którym możemy zobaczyć w jaki sposób krążek był nagrywany. Film trwa około 40 minut i dla niektórych okazał się porażką. Może i faktycznie tak jest, ale trzeba oddać Ekipie WJ, iż jako pierwsi w Polsce zdecydowali się na taki ruch.

Oczywiście na rynku dostępne jest także wydanie składające się z samej płyty CD. Ale co ja będę rozpisywał się o filmie – to jest tylko dodatek. Przejdźmy więc do faktycznej ścieżki dźwiękowej.


^ Wersja CD

Tede jeszcze przed premierą zapowiadał, że będzie to płyta: kontrowersyjna, sentymentalna i jak zwykle wyznaczająca nowe trendy. Sprawdźmy to.

Kontrowersji za wiele tu nie ma. Jeden kawałek „Made in China” traktujący o modzie na obronę praw człowieka w Tybecie w przeddzień Olimpiady, w którym padają nazwiska Małaszyński i Reni Jusis. Do tego można jeszcze dorzucić zahaczenie Jacykowa w „Air Max LTD”. I koniec. Jeśli łudzicie się, iż usłyszycie na krążku zaczepki w stronę Onara i Pezeta – to muszę was rozczarować. Niczego takiego tu nie ma.


^ Wersja CD+DVD

Jest za to powrót co korzeni. W sumie to Tede zawsze nawiązuje do początków i tego, że jest już „ileś tam lat” na scenie. Jednak tym razem zrobione zostało to w lepszy sposób. Już „Introdukcję” rozpoczynają wplecione archiwalne fragmenty z radia Kolor i słowa dziennikarski Bogny Świątkowskiej. Dalej mamy „22 gibony (Diler)” i wspomnienie o sprzedaży własnoręcznie robionych kaset, później „HD Fotoplastikon” – trzy kawałki jeden po drugim. Pod wspomnienia podpisać jeszcze można „F/S 360 Kickflip” nagrany z idolem z młodych lat John’em Connor’em (z grupy Dog Eat Dog) oraz „Dryń, dryń, dryń”, który nawiązuje do numeru „Ring, ring, ring” legendarnej już grupy De La Soul.

Tede tą płytą nie odkryła jednak Ameryki. Po raz kolejny rapuje o tym samym: o pieniądzach („Rób PLNY”), swojej wadze („G.R.U.B.Y.”) oraz o swoich zajawkach czyli motoryzacji („Moje tocze fele”) i ubraniach („Air Max LTD”, „Modopolo”). Całość zamyka jednak numer, którego głównym przesłaniem jest to, że jak nie podoba szieeea to … – dosłuchajcie już sami.

Wspomnieć trzeba także o autorze muzyki – wszak Tede nie tworzył tej płyty sam. Bardzo duże brawa należą się producentowi WDK, w którego – powiem szczerze – nie wierzyłem. Po raz kolejny okazało się, że TDF nie pozwolił sobie na nagranie płyty gorszej niż dobrej. Beat’y wybrał pewnie najlepsze jakie dostał, a całość dopełnił najlepszym w jego odczuciu doborem gości (m.in. wcześniej wspominany Connor oraz Abel i Natalia Kukulska).

Wszystko podsumować można jednym zdaniem – Tede człowiek, który został raperem i raper, który pozostał człowiekiem.

Jedna uwaga do wpisu “Tede – Ścieżka Dźwiękowa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.